Warsztaty Hold Me Tight dla par

Warsztaty Hold Me Tight dla par – przebieg, korzyści i skuteczność

Kryzysy i kłótnie zdarzają się w każdym związku, a ich najczęstszą przyczyną jest brak zrozumienia dla potrzeb partnera i nieprawidłowe wzorce komunikacyjne, utrudniające dotarcie do sedna problemu. W efekcie bliska więź słabnie, a w jej miejsce pojawia się coraz większy dystans, rozwijający się na bazie negatywnych emocji. Rozwiązaniem dla par, które chcą popracować nad swoim związkiem, są warsztaty Hold Me Tight, mające na celu odbudowanie poczucia bezpieczeństwa, zaufania i intymności między partnerami. Intensywny, 2-dniowy program prowadzony pod okiem doświadczonych psychoterapeutów EFT, pomaga zbudować zupełnie nowy poziom bliskości i satysfakcji w związku, co potwierdzają liczne badania. Jakie są korzyści warsztatów Hold Me Tight i kiedy warto z nich skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Na czym polegają warsztaty Hold Me Tight?

Warsztaty Hold Me Tight, znane także w Polsce pod nazwą „Przytul mnie mocno” opracowała dr. Sue Johnson – kanadyjska badaczka, psychoterapeutka i autorka bestsellerowych poradników o relacjach miłosnych, specjalizująca się w zagadnieniach terapii par i przywiązania u dorosłych. Intensywny, dwudniowy program warsztatów psychoedukacyjnych pozwala parze na eksplorację swoich problemów i ukrytych potrzeb w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Nad całością czuwają psychoterapeuci pracujący w nurcie terapii skoncentrowanej na emocjach (Emotionally Focused Therapy – EFT), która jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych modalności w terapii dla par, co potwierdzają rzetelne badania prowadzone na przestrzeni 40 lat.

Warsztaty dla par Hold Me Tight to skuteczne połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką – ich celem jest zwiększenie świadomości o zasadach budowania zdrowej relacji i dostrzeżenie błędów w dotychczasowej komunikacji. Dostarczają także narzędzi do poprawy wzajemnego zrozumienia i odzyskania bliskości.

W trakcie dwudniowego zjazdu warsztatowego Hold Me Tight pary uczestniczą na przemian wykładach w trakcie których zdobywają wiedzę o nauce miłości i więzi oraz w ćwiczeniach w swoich parach. Partnerzy podążają krok po kroku przez siedem rozmów wzmacniających związek, ucząc się nowych sposobów wzajemnej komunikacji, które pozwalają lepiej zrozumieć emocje przeżywane przez bliską osobę i wsłuchać się w jej potrzeby.

W naszym ośrodku warsztaty prowadzone są w kameralnym gronie kilku par, przez dwóch doświadczonych psychoterapeutów par pracujących w nurcie EFT. Zajęcia odbywaja się w weekend, w zacisznym ośrodku na warszawskim Żoliborzu.

Atutem warsztatów Hold Me Tight jest także różnorodność – są to grupowe spotkania, w których uczestniczy od 4 do 10 par, zmagających się z rozmaitymi problemami w relacji. Daje to możliwość uczenia się od siebie nawzajem, a także zauważenia, że nie jest się samemu z podobnymi problemami.

Warsztaty dla par – 7 rozmów wzmacniających związek według Sue Johnson

Warsztaty dla par Hold Me Tight zyskały popularność na całym świecie i są prowadzone w różnych językach, a ich podstawą jest siedem rozmów wzmacniających związek, które partnerzy prowadzą między sobą w trakcie spotkań, pod okiem wykwalifikowanych psychoterapeutów. Podczas warsztatów, w zależności od ukierunkowania programu, pary przechodzą przez 4 – 7 rozmów. Na czym dokładnie polega program warsztatów, który opracowała Sue Johnson? Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego etapu.

Rozmowa 1: Rozpoznawanie szatańskich dialogów 

Szatańskie dialogi to destrukcyjne wzorce komunikacji w relacji, które niszczą poczucie bezpieczeństwa i skutkują reakcjami typu „walcz i uciekaj”. Ich przyczyną jest frustracja niezaspokojonych potrzeb, o których partnerzy nie potrafią rozmawiać w konstruktywny dla związku sposób. Szatańskie dialogi opisane przez Sue Johnson występują w trzech odmianach: 

  • Znaleźć tego złego” – partnerzy wzajemnie się atakują i obwiniają za różne problemy. Wynika to z potrzeby samoobrony, którą wywołuje brak poczucia bezpieczeństwa.
  •  „Polka protestacyjna” – jedna osoba przyjmuje postawę atakującą, odczuwając osłabienie więzi z partnerem, a druga obronną, chroniąc siebie przez dystansowanie.
  •  „Zastygnąć i uciekać”–  miejsce dawnej bliskości zajmuje chłód i dystans, a partnerzy z obawy przed zranieniem  nie mówią już o swoich uczuciach i potrzebach.

W trakcie warsztatów Hold Me Tight para ma okazję w bezpiecznym i wspierającym środowisku rozpoznać swoje błędy komunikacyjne – to pierwszy krok do ponownego nawiązania bliskości.

Rozmowa 2: Znajdowanie czułych punktów

Negatywne doświadczenie z przeszłości, w których ważna osoba była niedostępna i niezaangażowana, prowadzą do powstania czułych punktów. W efekcie wystarczy skojarzenie słowne, czy przeżycie podobnego zawodu, by obudzić na nowo poczucie bycia niedocenianym i niezauważonym. Aktywowane emocje motywują do walki (np. agresywne domaganie się, protestowanie) lub do ucieczki (zamknięcie się w sobie, dystans).

Odkrycie czułych miejsc przed partnerem wymaga dużej odwagi, ale w zamian rozwija zrozumienie i empatię. Druga osoba zyskuje świadomość, skąd wynikają negatywne emocje w reakcji na różne, niekiedy pozornie błahe sytuacje.

Rozmowa 3: Powrót do trudnej chwili

Na tym etapie partnerzy powracają do trudnej sytuacji w związku i starają się dostrzec swój wpływ na zaistniały problem. Chodzi o to, aby wziąć odpowiedzialność za swoje błędy, wiążąc je ze swoimi motywami i uczuciami, a także uznać swój wpływ na poczucie zranienia występujące u partnera.

Rozmowa 4: Przytul mnie mocno – zaangażowanie i więź

Kiedy partnerzy mają już świadomość, jak wzajemnie na siebie oddziałują i które ich zachowania wpływają negatywnie na związek, czas zacząć budować nową formę dialogu. Bazą komunikacji prowadzącej do silnego emocjonalnego połączenia powinna być dostępność, empatia i zaangażowanie.

W trakcie tej najważaniejszej rozmowy partnerzy opowiadają o swoich lękach związanych z relacją i postrzeganiem samego siebie, a następnie wyrażają niezaspokojone potrzeby powiązane z odczuwanymi obawami (m.in. bycia akceptowanym, docenianym i pożądanym).

Rozmowa 5: Wybaczanie krzywd

Sytuacje, w których partner nie zaspokoił ważnych potrzeb, mogą prowadzić do tak zwanych urazów więzi, cechujących się emocjonalną ostrożnością, utratą zaufania i dystansem. Oznaką tego, że doświadczona rana nadal się nie zagoiła, jest blokada przed proszeniem o wsparcie i otwartym mówieniem o swoich potrzebach. Dopóki para nie przepracuje dawnych urazów, pełne zaangażowanie obu stron nie będzie możliwe.

W toku piątej rozmowy partnerzy mają za zadanie otwarcie porozmawiać o doświadczonym bólu i starają się poradzić z doświadczonym urazem, podążając za warsztatowym scenariuszem. Ważne jest, aby odbywało się to bez eskalowania konfliktu, bez umniejszania i usprawiedliwiania – to czas na uważność dla każdej emocji, a ostatecznym celem jest wybaczenie dawnego urazu.

Rozmowa 6: Zacieśnianie więzi przez seks i dotyk

Partnerski seks mówi dużo o jakości związku – zazwyczaj aktywności w łóżku jest mniej, gdy partnerzy z powodu innych przyczyn oddalają się od siebie. Dotyk potwierdza fizyczną intymność i wzmacnia bliskość między partnerami, dlatego celem tej rozmowy jest refleksja nad pragnieniami seksualnymi, a także niepokojami i negatywnymi emocjami związanymi z tym obszarem.

Rozmowa 7: Pielęgnowanie miłości

Ostatnim etapem na drodze do budowania nowego wymiaru bliskości jest opracowanie planu, który pozwoli zachować poczucie bezpieczeństwa i stale podsycać pozytywne uczucia w stosunku do partnera. Każda relacja wymaga regularnego „podlewania” – zaniedbana szybko „więdnie”.

Sposobem na pielęgnowanie miłości może być celebrowanie wspólnych rytuałów (np. czas na wspólną kawę każdego dnia), dbanie o regularne randki i docenianie partnera. Każda para wymyśla swoje własne sposoby na pielęgnowanie satysfakcjonującego związku, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby.

Program Hold Me Tight – jakie daje korzyści dla związku?

Dzięki zaangażowaniu w program warsztatów partnerzy przestaną nieświadomie zaogniać konflikty, a także nauczą się wybaczać błędy i rozpoznawać swoje czułe punkty. Do najważniejszych korzyści, które można zaobserwować u uczestników, należą:

  • Wypracowanie nowego, skuteczniejszego sposobu komunikacji w związku
  • Odkrycie nieuświadomionych wcześniej potrzeb partnerów ( a także swoich)
  • Lepsze zrozumienie partnera oraz siebie samego, a także podstaw raniących zachowań
  • Zyskanie poczucia bezpieczeństwa w relacji, dzięki większemu zaangażowaniu partnerów w relację
  • Pogłębienie bliskości i intymności, a w konsekwencji zwiększenie satysfakcji w sferze seksualnej
  • Poczucie bycia ważnym, akceptowanym i docenianym

Skuteczność warsztatów Hold Me Tight – przegląd badań

Pomimo odmiennych doświadczeń i stażu związków potrzeby wszystkich uczestników są uniwersalne – sprowadzają się tak naprawdę do budowania intymności i poczucia bezpieczeństwa w relacji. Właśnie dlatego program opierający się na 7 rozmowach wzmacniających związek ma tak dużą skuteczność, co potwierdzają liczne badania z całego świata.

  • Wyniki badań prowadzonych wśród par z USA i Kanady (Stavrianopoulos, 2015; Kennedy, Johnson, Wiebe, 2016) wykazują wzrost satysfakcji w związku po uczestnictwie w warsztatach Hold Me Tight. Zdolność par do utrzymania korzyści z warsztatów utrzymuje się w czasie.
  • Skuteczność warsztatów udowadniają także badania prowadzone w Kanadzie w grupie chińskojęzycznych par heteroseksualnych w różnym wieku. (Wong, Greenman, Beaudoin, 2017). Wyniki wykazały znaczącą poprawę w poziomie odczuwanej satysfakcji, bezpieczeństwa, przywiązania i ogólnego funkcjonowania rodziny. To potwierdza, że warsztaty Hold Me Tight mogą być skuteczne niezależnie od pochodzenia.
  • Według badań prowadzonych w Iranie na grupie studentów w związkach małżeńskich (Borjali, Sadr, 2021) program warsztatów powoduje wzrost przywiązania i zaangażowania między partnerami, a ponadto wzmacnia umiejętności kontrolowania swoich emocji. Po 6 miesiącach satysfakcja ze związku nadal była większa u par, które brały udział w warsztatach HMT w porównaniu do par z grupy kontrolnej.

Na podstawie badań prowadzonych w grupach par z różnych narodowości, odmiennych kultur i w różnym wieku można wysunąć wniosek, że warsztaty Hold Me Tight to uniwersalne rozwiązanie, które pomaga rozwijać satysfakcjonujące związki ludziom na całym świecie. Co prawda aktualnie nie istnieją jeszcze badania w polskiej populacji, ale potwierdzeniem skuteczności programu warsztatowego opracowanego przez Sue Johnson są opinie par, które podkreślają swoje zadowolenie z uczestnictwa w warsztatach i opisują zaobserwowane korzyści dla związku.

 

Źródła:

  1. Sue Johnson, Przytul mnie (2012), Wydawnictwo MT-Biznes, Warszawa
  2. Sue Johnson, Siedem rozmów wzmacniających związek, Wydawnictwo Feeria, Warszawa
  3. Tat-Ying Wong, Paul S. Greenman & Valérie Beaudoin (2017): “Hold Me Tight”: The Generalizability of an Attachment-Based Group Intervention to Chinese Canadian Couples, Journal of Couple & Relationship Therapy, DOI: 10.1080/15332691.2017.1302376
  4. Ahamd Borjali, Mohammad Mehrad Sadr, (2021): Effectiveness of “Hold Me Tight” Educational Program on Intimacy, Attachment Behaviors, and Marital Satisfaction among Married Students, The Journal of Woman and Family Studies Women Research Center, Alzahra University Vol.9, No.3, Ser.22, Autumn 2021, pp: 9-32
  5. Nikki Kennedy, and Susan M. Johnson, (2018), Conversations for Connection: An Outcome Assessment of the Hold-Me-Tight Relationship-Education Program, and Recommendations for Improving Future Research Methodology in Relationship Education, Journal of Marital and Family Therapy 45(2)

Inne wpisy

Ośrodek SpoTkanie
Artykuły

Sposoby na ataki paniki

Każdy człowiek odczuwa czasem lęk, który pomimo tego, że jest postrzegany, jako nieprzyjemny – pełni ważną rolę z punktu widzenia ewolucji. To właśnie ta emocja

Read More »